Student Achievements

Piano Division: 1st Place Honor Winners

Kate Xu
Emily Fang
Claire Jin
William Ye
Rebecca Lin
Maria Kudryavtseva
Aimee Zhang
Selina Lin
William Hwang

String Division: 1st Place Honor Winner

Jayden Hoh

3rd Place Honor Winner

Shagun Juthani

Woodwind Division: 1st Place Honor Winner

Allen Yan

Age 8-9 Trophy Winners:

Yichen Huang
William Ye
Claire Jin
Isabel Feng

Age 8-9 Medal Winners:

Pearl Shi
Will Huang
Kate Xu

Age 10-11 Trophy Winner:

Yichen Jin

Age 10-11 Medal Winner:

Audrey Jiang

Age 12-13 Trophy Winners:

Garrett Xu
Maria Kudryavtseva
Grace Feng

Age 12-13 Medal Winners:

Veronica Richard
Rebecca Lin
Jayden Tan

Age 14-15 Trophy Winners:

Sophie Nguyễn
Aimee Zhang
Jerry Zhang
Selina Lin

Age 14-15 Medal Winners:

Garman Xu

Age 16 and Up Trophy Winner:

William Hwang

Amateur Group B (Age 8-9)

Claire Jin – 1st prize
Emily Fang – 2nd prize
Yichen Huang – 2nd prize
William Ye – 2nd prize
Isabel Feng – 1st Prize
Advanced to Grand Final Winner Showcase Competition (only the top 2 competitors from their respective group will advance to Grand Final.)

Amateur Group C (Age 10-12)

Veronica Richard- 1st prize

Amateur Group D (Age 13-15)

Grace Feng – 1st prize
Selina Lin – 1st prize
Garrett Xu – 2nd prize
Garman Xu – 3rd prize
Sophie Nguyen- 3rd prize

CAPMT 2020 Honors Competition State Final:

Category B: Grace Feng, First place

CAPMT 2020 Contemporary Competition State Final:

Category B: Grace Feng, 2nd place

MTAC 2020 CM Panel Final:

Panel Honors: Owen Yang

Piano Concerto Competition:

Division I (age 8-12)

Isabel Feng – Honorable Mention

Division II (age 13-15)

Grace Feng – 1st Alternate (2nd place)
Owen Yang – 2nd Alternate (3rd place)

Honor Competition:

Category A (age 9 and under):
Aileen Huang (3rd place)

Category B (age 10-12):
Grace Feng (1st place)

Category C (age 13-15):
Sophie Nguyen (HM)

Contemporary Competition:

Category B (age 10-12):
Grace Feng (1st place)

Category A Piano (age 9 and under)

Isabel Feng – 2nd place

Category B Piano (age 10-12)

Grace Feng – 2nd place

Grand Prize winner

Grace Feng

Division I (age 8-11)

Isabel Feng (1st Place)

Division II (age 12-16)

Owen Yang (HM)

Branch Honor Award Recipients:

Jessenia Chan, Solon Chan, Emily Guo, Mahee Haswani, Rachel Huang, Jordan Junaidi, Andrew Lei, Rebecca Lin, Amberlin Liu, Hayden Liu, Sophie Nguyen, Vishal Saikrishnan, Jayden Tan, Renee Tung, Ryan Tung, Garman Xu, Garrett Xu, Brandon Yamada, Owen Yang, Aimee Zhang, Kevin Zhang, Jerry Zhang, Grace Zhu

Senior Medallion recipients:

Emily Guo, Vishal Saikrishnan, Aiden Szeto

CM Advanced Panel:

Owen Yang

State Honor Award recipients:

Xingyu An, Jessenia Chan, Solon Chan, Emily Guo, Mahee Haswani, Rachel Huang, Jordan Junaidi, Andrew Lei, Rebecca Lin, Amberlin Liu, Claire Liu, Hayden Liu, Jovia Low, Sophie Nguyen, Alexis Padilla, Ian Padilla, Nathan Padilla, Vishal Saikrishnan, Jayden Tan, Renee Tung, Ryan Tung, Garman Xu, Garrett Xu, Brandon Yamada, Owen Yang, Aimee Zhang, Kevin Zhang, Jerry Zhang, Grace Zhu

2020 MTAC Certificates of Merit
2020 Crescendo International Music Competition
Grand Prize Winner Owen Yang